Perheyrityksillä on tärkeä rooli maailmassa, joka kärsii poliittisista ja taloudellisista myllerryksistä, kuten sodista, nollakasvusta ja geopoliittisista jännitteistä. Näiden synkkien näkymien keskellä optimismi on valinta, ja perheyritykset voivat olla valon ja vakauden tuoja. Esimerkiksi Peikko Group on hajauttanut tuotantonsa ja laajentaa Ukrainaan.
Lisäksi Yhdysvaltojen vaalit, joilla on suuri vaikutus Euroopan ja Suomen talouteen, kiinnostavat perheyrityksiä. Nordic West Officen toimitusjohtaja Risto E.J. Penttilä puolestaan kannustaa perheyrityksiä hajauttamaan sekä hankintoja, että myyntiä sekä rohkeasti tähyämään uusia markkinoita. Syyskuussa järjestetyn Family Office -päivän innoittamana P&Y tiedusteli perheomisteisten sijoitusyhtiöiden strategioita. Hajautus tulee mainituksi tässäkin yhteydessä. Haastattelussa Perhe sijoittaa -työryhmän puheenjohtaja Laura Vartiainen. Opetusministeri Anders Adlercreutz muistuttaa kolumnissaan talouskasvun edellytyksistä, ja rohkeiden perheyritysten odotetaan näyttävän suntaa.
Lue teema-artikkeli: Geopoliittinen myrsky tuo myös mahdollisuuksia

”Perheyritykset eivät kaihda riskejä ja odota vain passiivisesti, että osingot kertyisivät pankkitileille. Ne tukevat sijoituksilla kotimaisia yrityksiä ja auttavat luomaan uusia työpaikkoja ja kasvua. Yhdessä tekemällä voidaan saada paljon asioita aikaan. Kotimainen kestävä talouskasvu lähtee perheyrityksistä.”
– Laura Vartiainen
Lehdessä myös mielenkiintoiset perheyritystarinat:¨
Masino – kolmannen polven perheyritys seisoo tukevasti monella jalalla
MTB Siivouspalvelu – Alansa edelläkävijä
Nextin polulla – Laiho Industriesin Oliver ja Kasimir Laiho
Merilogistiikan taitaja neljännessä polvessa – Oy Kari Lampén & Co Ab
Mielenkiintoiset kolumnit, mm:
Teknologiahankinta voi siivittää yrityksen kasvuun – tai kaataa sen Anders Forss ja Topi Lusenius Castrén & Snellman
Taas meni yksi – vai menikö? Teemu Alahuhta DevCo
Eeva Kovasen puheenvuoro: Onko Suomi hyvä maa omistaa, sijoittaa ja investoida myös jatkossa?

Masino
Juuri nyt Masino Groupissa tapahtuu paljon, sillä konserni on laajentamassa ja saneeraamassa toimitilojaan Vantaan Tuupakassa. Kyseessä on Masinon suurin investointi – noin kymmenen miljoonaa euroa – sen jälkeen, kun yritys rakennutti tontille nykyisen päätoimipaikkansa pari vuosikymmentä sitten.
”Tarkoitus on saada hanke valmiiksi vuoden loppuun mennessä. Saamme sen myötä lisää tilaa varastoon, teollisuushuollon huoltotiloihin sekä talotekniikan asennus- ja kiinnitystarvikkeita myyvän Sejon noutomyymälään. Lisäksi kiinteistöön valmistuu kokonaan uusi koneistamo Masino-Koneflexille moderneine työstökoneineen”, toimitusjohatja Mikko Pietarinen kertoo.









