Tietoa meistä

Organisaatio

Perheyritysten liiton organisaatio

Perheyritysten liiton organisaatio muodostuu hallituksesta, valtuuskunnasta, eri työryhmistä ja toimiston tiimistä.

 

Perheyritysten liiton hallitus 2024

Hallituksen puheenjohtaja: Miia Porkkala

Porkkala  Miia Aho Group Oy
Kovanen Eeva Kovanen Capital Oy
Suominen Pekka Raute Oyj
Björnberg-Paul Charlotta Saxo Oy
Hyökyvaara Jarmo The Orange Company Oy
Voipio Ville vaisala Oyj
Mäkinen Marjet Suomen Kovabetoni Oy
Helkama Satu Helkama-Auto Oy 

 

Perheyritysvaltuuskunta 2024

Valtuuskunnan puheenjohtaja: Tomi Lantto, Antell

 
Adlercreutz Ia Spikesafe Oy
Aho Kari Jussi Aho Group Oy
Aine Jussi Harjavalta Oy
Ali-Lekkala-Toivo Riikka Makuliha Oy
Aminoff Arthur Veho Group Oy Ab
Aminoff Philip Veho Group Oy Ab
Aro Helena Aro-Yhtymä Oy
Aro-Tuominen Noora Aro Yhtiöt Oy
Arpiainen Aleksi Tampereen Tiivisteteollisuus Oy

Berner

Nicolas Berner Oy
Blom Urho Eurofacts Oy
Blomqvist Susanna Saintex Oy
Broman Harri Broman Group Oy
Brotherus Ilkka Sinituote Oy
Cantell Aaro Cantell Oy
Cederberg Kenneth Rake Oy
Ehrnrooth Susanne Ahlström Capital Oy
Ekberg  Anne Fiblon Oy Ab
Ekberg  Pekka Fiblon Oy
Ekengren-Saurén Tea EKE-Yhtiöt Oy
Fazer Joachim Karl Fazer Oy Ab
Fonsén Päivi Pomarfin Oy
Fredman Peter Fredman Group Oy
Grannenfelt Mona Grannenfelt Finance Oy
Grotenfelt Albert Famifarm Oy
Haaslahti Ville Hidex Oy
Hallberg Christian Paulig Oy
Hanho Maria Vaissi Oy
Hannula Maarit The Orange Company Oy
Hartela Heikki Hartela-yhtiöt
Heikonen Pekka Pemamek Oy
Heino Petri Heino Group Oy
Herlin Antti Kone Oyj
Herlin Jussi Kone Oyj
Huikuri Sauli Juhan Auto Oy
Hukkanen Veijo V. Hukkanen Oy
Häggkvist Heikki Majalis Oy
Ikäheimo Johanna Lappset Group Oy
Isotalo Kaisa Antti Teollisuus Oy
Jouhki Johanna Thominvest Oy
Kaira Peppi Solemo Oy
Kangas Anne Hoitokoti Päiväkumpu Oy
Kemppi-Vasama Teresa Kemppi Group Oy
Kokkila Timo Pontos Oy
Kolster Kim Kolster Oy
Kopra Ville Versowood Oy
Kousa Petteri Lindström Oy
Kovanen Heikki Kovanen Capital Oy
Kronberg Johan Saariston Kaivonporaus Oy
Kumlin Niklas Helsingin Mylly Oy
Kuusakoski-Toivola Mariella Kuusakoski Group Oy
Laitinen Pekka Varova Oy
Lehto Hannu Lehto Group Oyj
Lehtonen Heikki Otava Oy
Leiwo Päivi Oilon Group Oy
Metsälä Juha Pohjola Rakennus Oy
Miettinen Marjo Ensto Invest Oy
Mollberg Anna Laihian Mallas Oy
Mäenpää Zachary Tammer Brands Oy
Mäkinen Ville Hämeen Tavarataxi Oy
Nars Karin Dinolift Oy
Nisula Timo Kouvolan Lakritsi Oy
Orvola Nina Lihavara Oy
Parmasuo Timo Meconet Oy
Penttilä Terhi Länsilinjat Oy
Pere Samu Pintos Oy
Pere Tuomas Pintos Oy
Puolimatka Arto Rausanne Oy
Relander Per-Gustaf Polttimo Yhtiöt Oy
Rinta-Jouppi Ari Rinta-Joupin Autoliike Oy
Saikku Martti Antti Ahlström Perilliset Oy
Salastie Paula Teknos Group Oy
Salo Jouko Hollming Oy
Schlobohm Linda Havi Oy
Simolinna Mikko M.S.I. Capital Oy Ab
Snellman Staffan Snellman Oy Ab
Talvela Matti Helkama-Auto Oy
Therman Peter Hartwall Capital Oy Ab
Toivanen Erik Conficap Oy
Tuominen Vesa Unikulma Oy
Uusitalo Aleksi Run Group Oy
Vertanen Janne Verman Oy
Vidgrén Juha Ponsse Oyj
Viitala Jyrki Käyttöauto Oy
Virranniemi Petteri Pölkky Oy
Voipio Raimo Vaisala Oyj
von Rettig Cyril Rettig Capital Oy Ab
von Veh Jenni KMT Invest Oy
Vuorenmaa Emilia Vuorenmaa-yhtiöt Oy
Wathén Eva Koskisen Oy
Westerholm Bengt Beweship Group Oy  Ab
Ylinen Janne Kokkolan Halpa-Hali Oy

 

 

Verkotu-, Opi- ja Vaikuta -työryhmät 2024

Verkotu
Puheenjohtaja Pekka Suominen, Raute Oyj ​​
Marjet Mäkinen, Kovabetoni. Oy​
Noora Keskievari, Leipomo Salonen Oy​
Nina Orvola, Kotivara Yhtiöt Oy​
Oliver Laiho, Laiho Industries Oy 
Peter Therman, Hartwall Capital Oy Ab​
Matti Talvela,  Helkama-Auto​​
Sihteeri Mikko Pellinen, PL

Opi
Puheenjohtaja Charlotta Björnberg-Paul, Saxo​​
Lauri Voipio, Novametor​
Jarmo Hyökyvaara, The Orange Company​
Henri Pallonen, Hammaslääkäriasema Dentist​
Kaisa Isotalo, Antti-Teollisuus
Matti Talvela, Helkama-Auto  
Erik Toivanen, Conficap 
Sihteeri Krista Elo-Pärssinen, PL

Vaikuta
Puheenjohtaja Eeva Kovanen, Kovanen Capital Oy
Anne Kangas, Hoivakoti Päiväkumpu Oy 
Tuomas Pere, Pintos Oy​
Johannes Gullichsen, A. Ahlström Oy​
Janne Ylinen, Kokkolan Halpa-Halli Oy​
Ville Mäkinen, Tavarataxi Oy​
Tomi Lantto, Katri Antell Oy​
Emma Hyökyvaara, The Orange Company​
Pär-Gustaf Relander, Polttimo Oy​
Pekka Koponen, Infinit Capital Oy
Simo Valtti, PL​
Minna Vanhala-Harmanen
Sihteeri Tiina Tikander, PL 

Muut työryhmät

Next

Oliver Laiho, Laiho Industries Oy, puheenjohtaja​

Mikko Heiska, Koja-Yhtiöt Oy​

Petteri Lohivesi, Astra Wines Oy​

Mirja Pärnänen, Yöpuu Yhtiö Oy​

Rose Saarelainen, Saarelainen Oy​

Milla Savo, Savo Design & Technic Oy​

Camilla Valli, Hotelli Käenpesä Oy​

Aaro Vasama, Kemppi Group Oy​

Emma Martela, Perheyritysten liitto, sihteeri

     
     
     
     
   
     
     
   
             

Now Gen

Nina Orvola, Kotivara Yhtiöt Oy, puheenjohtaja​

Elina Aine-Simonen, Harjavalta Oy​

Anne Cervantes, Suomen Hissiurakointi Oy​

Mona Grannenfelt, Grannenfelt Finance Oy​

Lasse Kurronen, Laitex Oy​

Anna Miettinen, Ensto Invest Oy​

Samu Pere, Pintos Oy​

Mikko Pellinen, Perheyritysten liitto, sihteeri

 

Perhe sijoittaa

Laura Vartiainen, Takoa Invest , Puheenjohtaja ​

Johanna Jouhki, Thominvest​

     

Timo Ketonen, TS-Yhtymä​

     

Pasi Torppa, Vårbacken Kapital​

   

Tero Luoma, Ensto Invest 

   

Sophie Berggårdh, Berggårdh & Sons 

 

Miro Vertanen, Verman 

     
Sihteeri Krista Elo-Pärssinen            
             
           
           
         
             

 

Listatut perheyhtiöt

Puheenjohtaja: Ville Voipio Vaisala ​

Raimo Voipio Vaisala  ​

Paasikivi Annika Oras Invest​

Juha Vidgren Ponsse​

Tomas von Rettig Rettig​

Mika Mustakallio  Raute ​

Heikki Vauhkonen  Tulikivi​

Torkel Tallqvist  Hartwall Capital​

Paul Hartwall Hartwall Capital​

Jussi Herlin  KONE​

Johannes Gullichsen A.Ahlström perilliset​

Peter Seligson  ​

Eva Wathen Koskisen​

Marko Saarelainen Honkarakenne​

​Minna Vanhala-Harmanen Perheyritysten liitto

Sini-Marja Ant-Wuorinen, Perheyritysten liitto, ​sihteeri

 

Kestävä kehitys

Annika Jyllilä-Vertigans, Paree Group , puheenjohtaja​​
Nea Backström, MTB-siivouspalvelu Oy ​Jussi Herlin, Kone Oyj​
Ia Adlercreutz, Spikesafe Oy​
Karri Lehtonen, Alkem Oy​
Janina Luoto, Islet Group Oy​
Krista Halttunen, Halton Oy ​

Sihteeri Katja Koivunmaa, PL 

 

Tutkimus

Lena Jungell, Fazer ja Hanken​, Puheenjohtaja

Jarna Heinonen, Turun yliopiston kauppakorkeakoulu​

Samuli Knüpfer, Aalto​ yliopisto

Tanja Leppäaho, LUT​

Timo Pihkala, LUT​

Elina Varamäki, SeAMK​

Lari Raitavuo, Ensto Invest​

Merit Kuusniemi, A. Ahlström UUSI​

​Krista Elo-Pärssinen, Sihteeri

            
 

Perheyritysten liiton toimiston henkilökunta

Perheyritysten liiton toimiston henkilökunnan yhteystiedot löydät täältä

 

 

Lue myös nämä