Tapahtumat ja valmennukset / Kalenteri

Roolit muutoksessa - Next keskusteluilta

31
maalis

Aika
ti 31.03.2026
Klo 17:00 - 21:00

Paikka
Perheyritysten liiton toimisto / Teller

Ilmoittautuminen päättyy
24.03.2026

Hinta

Ilmoittaudu

Esittely

Oletko Next, joka on valmis vastuuseen perheyrityksessä?

Tämä keskustelutilaisuus on niille Nexteille, jotka toimivat jo yhtiöissään vastuuroolissa tai ovat siirtymässä siihen operatiivisen työn tai hallitusjäsenyyden kautta, mutta joiden yhtiöissä edeltävä sukupolvi kantaa edelleen päävastuun päätöksenteosta. 

Tapahtumassa keskustellaan siitä, miten jatkajapolven edustajana kannattaa edesauttaa sukupolvenvaihdokseen liittyviä keskusteluja. Tapahtuman päätavoitteena on mahdollistaa vastaavassa asemassa olevien jatkajasukupolven edustajien vertaistuki ja -oppiminen. 

Tilaisuudessa pureudumme erityisesti siihen, miten tulevaisuuden rooleista keskustellaan edeltävän ja oman sukupolven edustajien kesken, vaikka oma visio tulevaisuuden roolista ei olisikaan ihan täysin selvä. 

Keskustelun alustajana ja fasilitoijana toimii perheyrityskuiskaaja Janne Timonen. Perheyrityskuiskaaja jakaa kokemuksiaan radikaalin avoimesti ja monitoroi alan akateemista huippututkimusta.

”Ajattelen, että kipeitäkään kokemuksia ei tarvitse hävetä ja että kaikesta voi selvitä.”  

Keskusteluja jatketaan rennommissa merkeissä ravintola Tellerissä. 

Tapahtuma on avoin vain Perheyritysten liiton jäsenille.

Ajankohdat

31.3.2026 

Keskustelutilaisuus klo 17 alkaen

Illallinen Tellerissä klo 18.30 alkaen

Kenelle

Vastuuroolissa toimiville tai operatiiviseen rooliin siirtymässä oleville Nexteille.

Kohderyhmää kiinnostaa muun muassa kysymykset siitä, miten sukupolvenvaihdokseen liittyviä keskusteluja käydään rakentavasti ja miten siirtymää voidaan edistää ilman, että perhesuhteet kärsivät.

Mitä hyötyä?

  • Oikeita keskusteluja samassa tilanteessa olevien Nextien kanssa
  • Oppeja ja vertaistukea

Ohjelma

Puhujat

Janne Timonen

Perheyrityskuiskaaja

Perheyrityskuiskaaja jakaa kokemuksiaan radikaalin avoimesti ja monitoroi alan akateemista huippututkimusta. ”Ajattelen, että kipeitäkään kokemuksia ei tarvitse hävetä ja että kaikesta voi selvitä.”  

Jannella on pitkä kokemus oman perheyhtiön toimitusjohtajuudesta ja hallitustyöskentelystä useassa yrityksessä. Hän oli Perheyritysten liiton hallituksen puheenjohtaja vuosina 2006-2009. Janne valmistelee väitöskirjaa perheyritysten kriiseistä.

Teemat: omistajuus, sukupolvenvaihdos, hallitustyö, yrittäjyys

Hinta

Keskustelutilaisuuteen osallistuminen on maksutonta

Illallisen kustannus n. 75 € / hlö

Paikka

Perheyritysten liiton toimisto / Teller
Helsinki

Salomonkatu 17 A

Lisätietoja

Emma Martela

Tapahtumat, valmennukset ja Next Gen, Perheyritysten liitto

Yhteystiedot

emma.martela@perheyritys.fi

p. 0505371793

Asiasanat