Kasvun kaavassa johtaminen ja luottamus
Mårten Mickosin mukaan kaikki kestävän kasvun edellytykset palautuvat lopulta johtamiseen ja johtamisessa luottamukseen.
Julkaistu 27.01.2026
Perheyritykset ovat Suomen talouden selkäranka. Mutta miten perheyritys voi kasvaa, uudistua ja pysyä kilpailukykyisenä maailmassa, jossa muutos kiihtyy jatkuvasti?
Teknologiayrittäjä, hallitusammattilainen ja entinen MySQL:n toimitusjohtaja Mårten Mickos jakoi näkemyksiään perheyritysten omistajille tammikuussa järjestetyssä keskustelutilaisuudessa. Hänen viestinsä oli kirkas: kasvu ei ole sattumaa, vaan seurausta tietoisista valinnoista.
1. Luottamus on kasvun perusta
”Kaikki ongelmat bisneksessä ovat johtamisasioita.”
Kasvu ei synny ilman tiimiä, joka vetää samaan suuntaan. Mårten Mickos korostaa, että toimitusjohtajan ja hallituksen yhteistyön pitää perustua keskinäiseen arvostukseen. Myös henkilöstön pitää tietää, että heitä kuunnellaan ja heidän panoksensa on merkityksellinen.
Mickosin mukaan kaikki kestävän kasvun edellytykset palautuvat lopulta johtamiseen ja johtamisessa luottamukseen.
2. Teknologia on strateginen voimavara
”Softa ei ole enää oma alansa. Tekoäly tekee siitä kaikkien osaamista.”
Mickosin mukaan fyysiset tuotteet muuttuvat digitaalisiksi, ja tekoälyn hyödyntäminen voi luoda perheyrityksille valtavia kilpailuetuja.
Perinteisinkin toimiala voi hyötyä digitalisaatiosta, esimerkiksi asiakasdatan hyödyntämisessä, tuotekehityksessä ja uusien tuotteiden suunnittelussa tai sisäisten prosessien tehostamisessa. Teknologia on keino palvella asiakasta paremmin.
3. Investoinnit ensin
“Vastuullinen omistaja rakentaa tulevaisuutta.”
Perheyrityksissä joudutaan usein tasapainottelemaan osinkojen ja investointien välillä. Mickos painottaa, että ilman investointeja ei synny kasvua, eikä pitkän aikavälin omistaja-arvoa. Omistajien tehtävä on katsoa pidemmälle ja tehdä valintoja, jotka vahvistavat liiketoimintaa myös tulevaisuudessa.
4. Salli epäonnistumiset
”Kokeilu on sallittu tietyssä nurkassa, mutta perusbisnestä ei saa unohtaa.”
Innovaatiot eivät synny ilman kokeiluja. Mickos kannustaa yrityksiä sallimaan kokeilut, kunhan niitä tehdään hallitusti. Esimerkiksi uutta ideaa voi testata tietyllä tiimillä tai rajatussa asiakassegmentissä. Toimitusjohtajalla pitää olla kykyä hakea säästöjä yhdestä kohdasta, jotta voi panostaa toiseen. Parhaat yritykset osaavat tehdä asioita yhtä aikaa: varmistaa nykyisen liiketoiminnan kannattavuus ja rakentaa seuraavaa kasvuloikkaa.
5. Omistajuus antaa vapautta
“Te omistajina päätätte, mitä yrityksillänne teette.”
Perheyrittäjyyden vahvuus on vapaus valita suunta. Mårten Mickos muistuttaa, että kaikkien ei tarvitse tähdätä hurjaan kasvuun tai maailmanvalloitukseen, mutta jokaisen yrityksen kannattaa miettiä, miten voi olla parempi kuin eilen. Mickos korostaa eteenpäin pyrkimystä. Hänen mielestään Suomessa pohditaan liiaksi rakenteita ja velvollisuuksia, kun pitäisi keskittyä itse tekemiseen.
Mårten Mickosin opit kiteytyvät rohkeuteen ja jatkuvaan kehittämiseen. Jo pienikin muutos voi sysätä liikkeelle jotain suurta. Perheyrityksillä on mahdollisuus rakentaa jotakin kestävää.
“Suomi nousee, kun jokainen yritys ratkaisee edes yhden ongelman.”
Mårten Mickosin mukaan kaikki kestävän kasvun edellytykset palautuvat lopulta johtamiseen ja johtamisessa luottamukseen.
Historiasta nykyhetkeen. Mårten Mickos ja Krista Elo-Pärssinen tekivät kirjavaihtarit. Mårten Mickosin Kasvun kaava julkaistiin vuonna 2025. Perheyritysten Historia puolestaan PL:n 25-vuotisjuhlavuonna 2022.